Garsa Master - 2009-01-29 22:51:17

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Gatunek_pod_ochron%C4%85.svg/30px-Gatunek_pod_ochron%C4%85.svg.png   Żaba trawna (Rana temporaria) – podobnie jak żaba dalmatyńska (Rana dalmatina) zwana też żabą zwinką oraz żaba moczarowa (Rana arvalis) należy do tzw. żab brunatnych (jest ich najpospolitszym przedstawicielem żyjącym u nas). Ciało żaby trawnej ma długość 7-10 cm. Jest ono wydłużone, krępe, pysk stosunkowo szeroki, ale bardziej zaostrzony niż u żaby wodnej. W okresie godowym (marcu) składa skrzek do wody, a następnie wędruje na wilgotne pola lub do lasów.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/Z_trawn2.jpg/250px-Z_trawn2.jpg

Budowa

Oko żaby trawnej
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/thumb/4/48/Pysio_oko_zaby_trawnej0001xx.jpg/180px-Pysio_oko_zaby_trawnej0001xx.jpg
Staw skokowy wyprostowanej do przodu kończyny tylnej sięga za oko, nie dalej niż do końca pyska. Ubarwienie żaby trawnej to ubarwienie ochronne i jest bardzo zmienne, pod względem przystosowania ubarwienia do środowiska przewyższa ją tylko rzekotka. Jej grzbiet bywa brązowy lub rdzawy. Zawsze występują u niej plamy skroniowe, poprzeczne pasy na tylnych nogach oraz czarnobrązowa plama skroniowa w kształcie dość wyraźnej litery"V". Często grzbiet pokrywają także inne plamy. Brzuch ma białawy lub żółtawy, zwykle silnie nakrapiany. W okresie godowym podgardle samca może przybrać niebieski kolor.

Gody
Kopulacja:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/Rana_temporaria.jpg/200px-Rana_temporaria.jpg

Okres godów żaby trawnej przypada na wczesną wiosnę. Samice i samce można spotkać – często już w fazie ampleksusu – nawet od połowy lutego (w Polsce zwykle pod koniec marca) w zbiornikach wodnych. Samica składa 700-4500 jaj bez starannego wyboru miejsca. Skrzek tworzy galaretowate, kuliste kłęby pływające zwykle po powierzchni płytkiej wody. Natychmiast po łączeniu się par i złożeniu skrzeku żaba trawna opuszcza wodę i aż do późnej jesieni żyje na lądzie. Kijanki zaraz po wylęgnięciu przywierają do liści roślin wodnych, później jednak pływają i aktywnie poszukują pokarmu. Ich rozwój trwa 2-3 miesiące, a przeobrażenie przebiega jak u innych żab. W górach obserwowano zimowanie kijanek. Małe, mierzące 1-1,5 cm. długości żabki masowo opuszczają wodę w czerwcu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Grasfrosch_new_version.jpg/240px-Grasfrosch_new_version.jpg

Zachowanie

Żaby trawne okres snu zimowego spędzają zwykle zagrzebane w mule na dnie zbiorników wodnych, ale niedojrzałe osobniki zimują często na lądzie w wilgotnych kryjówkach. Wiosną żaby trawne są pierwszymi żabami budzącymi się ze snu zimowego. Poza okresem godowym prowadzą wyłącznie lądowy, zmierzchowo-nocny tryb życia. Żywią się różnymi bezkręgowcami (pająkami, ślimakami, dżdżownicami, chrząszczami, owadami błonkoskrzydłymi oraz innymi stawonogami). Polują głównie o zmroku lub w czasie deszczu. Same także mają wielu wrogów; żywią się nimi między innymi: zaskrońce, jeże, borsuki, sowy oraz żmije.

Występowanie


Występuje na ogromnym obszarze. Można ją spotkać od północnej części Półwyspu Iberyjskiego aż do Wysp Japońskich. Jako jedyny płaz dochodzi do Przylądka Północnego i żyje w pasie tundry arktycznej. W całej Europie pospolita jest rasa nominalna żaby trawnej (Rana temporaria temporaria). Nie ma jej tylko na półwyspach: Bałkańskim, Apenińskim i Pirenejskim oraz w południowej Francji, ale występują tam dwie lokalne rasy o stosunkowo niewielkim obszarze rozsiedlenia. Rasa alpejska (Rana temporaria hannorati) żyje np. w południowo-wschodniej Francji, a rasa iberyjska (Rana temporaria parvipalmata) w północno-zachodniej Hiszpanii. żaba trawna żyje głównie w lasach; można ją spotkać również na bagnistych łąkach, torfowiskach, w ogrodach, parkach, w zaroślach nad brzegami wód stojących i płynących, a często nawet daleko od wody. W górach dochodzi do 3000 m n.p.m., lecz spotykano ją nawet na wysokości 4000 m. W Polsce żaba trawna jest bardzo pospolita. Jest najpospolitszym płazem Tatr (występuje tam do 2000 m n.p.m.), odbywa np. gody w niektórych stawach na Dolinie Gąsienicowej i w Smreczyńskim Stawie.




www.wikipedia.pl

wskrak.pl Pouze Mladoboleslavsko Mnichovo Hradiště