Danek - 2009-08-03 11:04:56

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Gatunek_chroniony_prawnie_w_Polsce_%24_darkgreen_on_102_255_0_6C_transparent.svg/30px-Gatunek_chroniony_prawnie_w_Polsce_%24_darkgreen_on_102_255_0_6C_transparent.svg.png Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) – gatunek dużego pająka sieciowego z rodziny krzyżakowatych. Samice osiągają do 25 mm, samce tylko 7 mm. Pająk ten nazwę swą zawdzięcza ubarwieniu podobnemu do futra tygrysa. Głowotułów ma srebrzysty, odwłok zaś srebrzysty lub złotawy z czarnymi poprzecznymi prążkami.
Zasięg występowania
Gatunek ten występuje w Europie w strefie umiarkowanej. W Polsce spotykany jest najliczniej na południu, głównie na porośniętych wysoką trawą, zarówno suchych, jak i wilgotnych łąkach, nieużytkach, skrajach młodników nad brzegami zbiorników wodnych, a nawet w ogrodach, bardzo często występuje na krzewach owocowych, takich jak malina. Ostatnio spotykany jest także w zbożu.

http://fotogalerie.p1718.futuro.pl/images/storage2/galeria/upload/27/41/90/2741901187445054s1.jpg

Dawniej ten palearktyczny gatunek występował w środkowej Europie na szczególnie ciepłych stanowiskach. Obecnie rozszerza zasięg i wyraźnie zwiększa swoją liczebność. Obecnie występuje na terenie całej Polski, w niektórych okolicach bywa bardzo liczny[1].


Sieć
Pajęczyna tygrzyka paskowanego jest duża, kolista, gęsto upleciona w płaszczyźnie pionowej, z charakterystycznym zygzakowatym szwem wzmacniającym (stabilimentum).


Zachowanie
Okres godowy pająki przechodzą w lipcu. Malutkie samce wysyłają sygnały – szarpnięcia nici, ostrożnie zbliżając się do samicy. Ta, jeśli jest gotowa do kopulacji, pozwala mu wśliznąć się pod odwłok. Na ogół zjada samca po kopulacji, czasami nawet w czasie jej trwania. Samce jednak pozostawiają swój członek w narządzie rozrodczym samicy, aby mieć pewność, że samica nie będzie kopulować z innym samcem. Później przędzie balonowy kokon, w którym wylęgają się, a następnie zimują młode pająki.


Ochrona
Tygrzyk paskowany jest w Polsce objęty ścisłą ochroną.
www.wikipedia.pl

PS: Tygrzyk to bardzo dobry myśliwy,w migu oka ztakuje swoją ofiare i zawija ją w swoją siec a potem "wysysa" obserwuje go od 4 dni.

detektyw myszków probówki typu strip