Star - 2009-08-05 09:33:14

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos) – ćma z rodziny zawisaków Sphingidae - największy motyl europejski. Na tułowiu motyl ma charakterystyczny rysunek, który dał mu nazwę. Oprócz Acherontia atropos istnieją jeszcze dwa inne gatunki "trupich główek": azjatyckie Acherontia styx i Acherontia lachensis
http://www.galeria.beskidia.pl/userfiles/Galerie/597.jpg
Opis
Wygląd motyla w pozycji spoczynkowej zlewa się z fakturą kory drzew, na których bytuje. Nieruchomy - jest właściwie niewidoczny. Przednie skrzydła mają kontrastowe, żółto-czarne spody, co motyl wykorzystuje do odstraszania przeciwnika, ukazując je, gdy zostanie jednak wykryty (np. przez bystry wzrok drapieżnego ptaka). Podobnie ubarwienie skrzydeł tylnych i odwłoka - przypomina szerszenia nadnaturalnych rozmiarów. W ucieczce motylowi pomaga zwinność i szybkość lotu.
Rozmiary 
Rozpiętość skrzydeł 11-13 cm
Masa ciała 10 g

Rozmnażanie 

Tereny lęgowe motyla to cała Afryka, Azja południowo-zachodnia, a także basen Morza Śródziemnego - tutaj jest już jednak narażony na mrozy. Motyl migruje w dużej ilości na teren Europy aż po koło podbiegunowe, głównie jednak do Europy Zachodniej. Z powodu pogody, głównie różnicy temperatur, europejskie populacje tego motyla różnią się bardzo w poszczególnych latach. Motyl potrafi przemierzać w locie tysiące kilometrów z dużą szybkością (do 50 km/h). Potrafi np. przelecieć w poprzek Morze Śródziemne, czy też pokonać Alpy.
Jeżeli lato w Europie jest wystarczająco ciepłe i długie, to także w Europie lęgnie się nowe pokolenie motyla, które z kolei migruje z końcem lata na południe. Poczwarki dochodzą do 6 cm, gąsienice do 17. Gąsienice żywią się zielonymi częściami roślin rodziny psiankowatych (Solanaceae) - np. ziemniak, pomidor, bieluń, pokrzyk wilcza jagoda.
Ciekawostki 
Łacińska nazwa zmierzchnicy trupiej główki wiąże się z mitologiczną rzeką Acheron oraz Mojrą Atropos.
Zmierzchnica trupia głowka pojawia sie w filmie "Milczenie Owiec" symbolizujac przemianę.

duży gokart na pedały dla dzieci