Garsa Master - 2010-05-31 18:46:29

Do niedawna naukowcy sądzili, że rogate dinozaury z grupy ceratopsów żyły tylko w Azji i Ameryce Północnej. Opublikowany w poniedziałek na łamach "Nature" artykuł węgierskich naukowców udowadnia, że zamieszkiwały też tereny obecnej Europy.

http://m.onet.pl/_m/8f90c5b1885d96055aaeff411a484296,21,1.jpg

Odkryty na Węgrzech gatunek, który nazwano Ajkaceratops kozmai, należał do ceratopsów, grupy czworonożnych, roślinożernych dinozaurów, wyposażonych w masywne rogi i dzioby.

Najbardziej znane ceratopsy, na przykład triceratops, są końcowym etapem ewolucji tej grupy dinozaurów. Są duże, masywne i wyposażone w imponujące rogi. Na początku swojego rozwoju były jednak o wiele mniejsze i dwunożne.

Ceratopsy żyły w późnej epoce kredowej, 100-65 milionów lat temu. Europa nie była wówczas jednolitą masą lądową, ale archipelagiem wysp.

Skarłowaciały europejski krewniak gigantów z Azji i Ameryki

Jak wyjaśnia szef ekspedycji paleontologicznej, Attila Osi z Węgierskiej Akademii Nauk, Ajkaceratops był karłowatym przedstawicielem w obrębie swojej grupy. Dinozaur mierzył zaledwie metr długości, dużo mniej niż jego azjatyccy i amerykańscy krewniacy. Jego pysk przypominał kształtem papuzi dziób.

Gady te zapewne potrafiły świetnie pływać - spekulują badacze, zastanawiając się jak dotarły na europejskie wyspy. Możliwe też, że płytkie morze zalewające Europę, okresowo wysychało. Dzięki temu zwierzęta mogły przechodzić po jego dnie.


Źródło: www.tvn24.pl

olkuska emalia automatyzacja produkcji