Ogłoszenie

UWAGA!!! Obszerna encykloedia zwierząt___NA FORUM___ POD TYM LINKIEM: http://www.zwdomowe.pun.pl/viewforum.php?id=12 -DLA ZALOGOWANYCH W DZIALE FORUM UŻYTKOWNIKÓW! NAJLEPSZE FORUM O KONSOLACH: jpogforum.pun.pl FORUM NA SPRZEDAŻ WRAZ Z KONTEM ADMINA- cena portalu to 50zł.- dzwonić: 725209069 http://bitshare.com/?referral=79868069485e pomóż utrzymac się jednemu z lepszych for w polsce- kliknij tylko w link!!

#1 2009-02-23 18:04:28

Garsa Master

http://img444.imageshack.us/img444/3974/adminamf.png

Zarejestrowany: 2008-11-13
Posty: 1137
Punktów :   10 

Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Pierwsza pomoc w razie ukąszenia jest bardzo ważna, czasem w ten sposób można ofierze uratować życie. Co prawda w Polsce występuje tylko jeden jadowity gatunek żmija zygzakowata (Vipera berus), ale jej jad może być grożny dla dzieci, osób starszych i chorych na serce.

Objawy i stopień zatrucia jadem, przebieg choroby i rokowanie wyzdrowienia po ukąszeniu węża zależa od bardzo wielu czynników, dotyczących zarówno samego węża jaki i ofiary.
Podstawowe znaczenie mają tutaj między innymi wiek i waga ciała pokąsanego, jego wrażliwość osobiczna na jad, rodzaj, umiejscowienia i głębokości ukąszenia oraz liczba zadanych ciosów, czas w ciągu którego wąż trzymał zęby w ciele ofiary, stopień podrażnienia lub wystraszenia węża, które spowodowały jego atak, ilość przekazanego jadu, gatunek i wielkość węża, stan jego zębów oraz gruczołów jadowych, drobnoustroje w paszczy węża, czas i sposób udzielenia pierwszej pomocy i w końcu opieka lekarska.
To tyle na wstępie
Wiadomo, że węże nie zawsze atakując aplikują nam jad, czasem są to tylko czyste uderzenia z zamknięta paszczą. Stąd po ukąszeniu tego samego węża zatrucie niekiedy nie występuje, może mieć łagodny przebieg a czasem ciężkie nawet tragiczne. Dlatego wszystkie ukąszenia trzeba traktować bardzo poważnie.
Zupełnie pewnym świadectwem zatrucia jest pojawiający się bezpośrednio po ukąszeniu ból w miejscu ataku, a następnie zwiększający się stopień obrzęku i czerwone lub sine zabarwienie skóry ukąszonej.
Przejdę od razu co należy zrobić bo jeszcze wam się znudzi czytanie tekstu

Ponieważ nie można z góry przewidzieć ostatecznych konsekwencji ukąszenia przez jadowitego węża, należy każdy taki przypadek traktować jak najbardziej poważnie. Jednak nie wolno wpadać w panikię.
Aby pomoc skuteczna, powinna się rozpocząć jak najwsześniej po ukąszeniu i mieć na celu:
1-opóźnienie wchłaniania jadu przez założenie opaski uciskowej
2-usunięcie jak najwięcej jadu z rany przez odsysanie
3-zobojętnienie jadu przez podanie antytoksny (surowicy)
4-zapobieganie, przeciwdziałanie lub zmniejszanie skutków działa jadu
5-zapobieganie powikłaniom i wtórnym zakażeniom
Podstawową zasadą jest jak najwszcześniej przekazanie pokąsanego pod opiekę lekarską. Między czasnie wykonujemy dwa pierwsze punktny. Natomiast w odległych od osiedli okolicach krajów topiklanych zmuszony jest częste od dłuższej opieki i wykonanie wszystkich niezbędnych czynności przy chorym w miarę swoich umiejętności i kwalfikacji. Udając się w takie tereny niezbędne jest specjalne szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Ukąszenia jedynego naszego węża, zdarzają się najczęściej podczas letnich wycieczek do lasu. W tych warunkach musimy przetransportować chorego do najbliższego ośrodka zdrowia lub do pobliskich osiedli, gdzie wzywamy lekarza.
Nie wolno zapomnieć, że surowice przeciw jadom węży w zasadzie tylko neutralizuja odpowiednie ilości jadu, natomiast nie regeneruje uszkodzeń spowodowanych działaniem trucizny. Nie można się więc spodziewać, że jakakolwiek surowica przywróci na przykład pierwotną postać czerwonych krwinek, zniszczonych hemolizującym działaniem składników jadów. Ponadto zbyt późne, po kilkunastu godzinach, odnosi niewielki skutek, gdyż jad zdążył już dokonać zniszczeń, które byłe jego celem.

Rana zadania przez żmije, początkowo niezbyt bolesne, ma wygląd dwóch nakłuć oddalonych od siebie o około 1 cm. Jednak wkrótce miejsce to czerwienieje, nabrzmiewa i zaczyna silnie boleć. Wtedy pojawai się niepokój, bole głowy, nudności, wymioty, biegunka, a w cięższych omdlenia. Występują zaburzenia w połykaniu i duszności. Ciało chorego pokrywa się zimnym potem. Jad żmij rzadko bywa śmiertelny dla dorosłego.

W przypadku ukąszenia nogi lub ręki należy zacisnąć ją powyżej rany opaską uciskową lub szeroką taśmą. Ucisk nie może być zbyt silny. Nie powinien on całkowicie tamować dopływu krwi do zaciśniętej części kończyny. Co 20-30 min należy zdjąć opaskę na 1-2 min, po czym założyć ją ponownie. Po upływie 2 godzin od pierwszego zacisnąć kończyny trzeba opaskę usuną, a by nie spowodować zgorzeli. Pożądane jest podawanie choremu dużych ilości płynów do picia, zwłaszcza herbaty lub wody. Alkohol nie jest wskazań w żadnej postaci, ponieważ przyspiesza krążenie krwi tym samym ułatwia wchłanianie jadu z rany.


http://img227.imageshack.us/img227/6937/dinozauru1aa8dw8.jpg

Offline

 
Witamy na forum! FORUM NA SPRZEDAŻ WRAZ Z KONTEM ADMINA- cena portalu to 50zł.- dzwonić: 725209069

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Zbiorniki betonowe Puszczykowo Szambo szelne z